Wspomnienie o mgr inż. Krzysztofie Kroliku

Pan mgr inż. Krzysztof Krolik był zatrudniony na Wydziale ETI PG w Katedrze Teorii Obwodów i Układów na stanowisku starszego specjalisty naukowo-technicznego od dnia 15 stycznia 2002r. Był pracownikiem o wieloletnim doświadczeniu zawodowym zdobytym w Kraju i za granicą, absolwentem Wydziału Elektroniki PG. Ukończył roczne Studium Podyplomowe na Wydziale Zarządzania i Ekonomii PG oraz szereg kilkumiesięcznych kursów zawodowych, m. in. w Ośrodku Szkolenia Zawodowego Ministerstwa Łączności w Warszawie, w Fabryce Urządzeń Przetwarzania Danych "Videoton" na Węgrzech i w firmie Olivetii w Australii, w zakresie budowy, obsługi i eksploatacji systemów komputerowych i central telefonicznych systemu E-10. W okresie Jego pięcioletniego okresu zatrudnienia w Instytucie Telekomunikacji PG w latach 70-tych, jako członek grupy inżynierów uczestniczących w projekcie centrali międzynarodowej, został uhonorowany nagrodą zespołową Ministra Łączności oraz Rektora PG. Przez okres kilku lat był zatrudniony w Wojewódzkim Urzędzie Telekomunikacji w Gdańsku uczestnicząc w instalacji i rozruchu centrali telefonicznej E-10. Od roku 1980 do 1997 pracował za granicą, najpierw w Chicago w USA w firmie Ravenswood Electronics Corp. przy produkcji transformatorów mocy. Od 1981 roku pracował w Australii, kolejno, w firmach: Quentron Optics, Ausonics, Honeywell, w University of Sydney oraz w firmach: Olivetti i Alcatel. Zajmował się tam m.in. diagnostyką i serwisem aparatury do badań naukowych w systemach laserowych i ultradźwiękowych skanerach medycznych, instalacją i utrzymaniem komputerów, urządzeń peryferyjnych i modemów, konstrukcją interfejsów oraz testowaniem systemów zdalnych zintegrowanych multiplekserów. Znał biegle język angielski.

W 1997 roku powrócił do kraju w związku z ciężką chorobą ojca i celem opieki nad matką. Pracował najpierw jako tłumacz tekstów technicznych. W br. zatrudnił się ponownie na Politechnice Gdańskiej. W okresie swego około 5-miesięcznego zatrudnienia w Katedrze Teorii Obwodów i Układów wyróżnił się pełnym zaangażowaniem w pracy zawodowej. Dał się poznać jako bardzo doświadczony, pracowity, sumienny i staranny pracownik.

Mgr inż. Krzysztof Krolik był zaangażowany w Katedrze w proces utrzymania i modernizacji laboratorium komputerowego. Uczestniczył w projektowaniu i budowie nowego ćwiczenia laboratoryjnego z procesorem sygnałowym. Napisał do niego obszerną instrukcję. Ćwiczenie to wzbudziło wśród studentów duże zainteresowanie. Jego wystąpienia i referaty na katedralnym szkoleniowym seminarium w zakresie podstaw cyfrowego przetwarzania sygnałów cechowały jasność i staranność opracowania. W ostatnim okresie skierował swą aktywność również na tematykę naukową. Miała ona w przyszłości zaowocować pracą doktorską. Rozpoczął pisanie artykułu.

Działalność Krzysztofa Krolika była wyróżniająca się, przekraczająca granice obowiązków wynikających z zajmowanego stanowiska. Poświęcał na pracę zawodową również swój czas prywatny, służąc jednocześnie pomocą zawodową i koleżeńską współpracownikom z Katedry.

Wraz z odejściem Krzysztofa Krolika Katedra Teorii Obwodów i Układów poniosła dotkliwą stratę.

Kierownik Katedry Teorii Obwodów i Układów

Ewa Hermanowicz

Gdańsk, dnia 24 czerwca 2002.